Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kraj nechce jít proti lidem

2. 3. 2010

Kraj: Nechceme jít proti lidem

Loading
BlueBoard.cz

Milovice  - Milovičtí obyvatelé se konečně setkali s krajskými úředníky kvůli letišti. Kraj slibuje, že bude ještě prostor k diskuzi.

Autor:
Milena Jínová

Více než dvě stovky lidí, kteří se zúčastnili úterního setkání krajských úředníků a zástupce předkladatele vítězného návrhu na využití letiště, daly jasně najevo, že projektu nevěří a obří fotovoltaickou elektrárnu, největší ve východní a střední Evropě, za svými domy nechtějí.Obrazek

Náměstek hejtmana pro oblast regionálního rozvoje a integraci Evropy Marcel Chládek přislíbil, že není zdaleka vše rozhodnuto a bude dán prostor k diskuzi. „Kraj nechce jít proti názorům těch lidí, kteří v lokalitě bydlí. Kdyby mi někdo stavěl něco za domem, také mi to nebude jedno, co tam bude,“ uvedl v závěru diskuze Chládek s tím, že nevyloučil ani možnost zrušení soutěže a vypsání nové.Upozornil však, že záměr kraje pronajmout území k využití byl vyvěšen na internetové stránce Středočeského kraje tři měsíce. „Nabízeli jsme prostor k podnikání i v zahraničí, ale když se potencionální investoři dozvěděli, že jde o bývalý prostor po sovětské armádě, dali ruce pryč. Hledali jsme alternativu, která by nezatížila území. A vybrali jsme projekt, který podle nás tyto podmínky splňuje jako jediný, který byl na kraji předložen,“ upozornil Chládek.Na setkání proběhla živá diskuze o tom, zda vítězný projekt skutečně přinese pro okolí Milovic nějaký užitek. Takový dotaz vznesl například starosta Lysé nad Labem Jiří Havelka. Projekt by měl pro kraj přinést půl miliardy korun. Jaký je předpokládaný celkový výnos, však odmítl jednatel předkladatele návrhu, firmy Mladá RP, s.r.o., Boris Čajánek, sdělit. Snažil se vysvětlit, že jde o velmi problematické území, kde je možné k podnikání využít jen malou část. S ostatními plochami je možné podle něj počítat pouze k ekologickým aktivitám, jako je ekologické zemědělství nebo naučná stezka.

Velká diskuze se rozpoutala kolem připravovaného partnerství společnosti ČEZ na projektu fotovoltaické elektrárny. Vyjádření společnosti ČEZ je velmi opatrné – nicméně z něj vyplývá, že záměr vybudovat milovickou elektrárnu, kde by se o připojení domlouvali lidé z ČEZ Obnovitelné zdroje s kolegy z ČEZ Distribuce, rozhodně nezůstává pouze v rovině vizí. Vše ale záleží na tom, jak se firma dohodne se zástupci kraje.

„Je pravdou, že náš zájem je nyní intenzivnější než před přibližně měsícem. Stále se však nacházíme ve stádiu, kdy pouze prověřujeme veškeré podmínky a možnosti plynoucí z našeho potenciálního vstupu do projektu. Účast v projektu je mimo jiné vázána na splnění některých konkrétních skutečností,“ konstatoval pro Deník za společnost ČEZ manager komunikace Martin Schreier. Zdůraznil, že zatím je předčasné tvrdit s jistotou, že společnost ČEZ Obnovitelné zdroje se do milovického projektu skutečně zapojí. „Nyní se zpracovává studie připojitelnosti elektrárny,“ doplnil Boris Čajánek.Na internetové stránce ČEZ Distribuce se 16. února objevilo toto prohlášení: „ČEZ Distribuce, a. s. obdržela výzvu společnosti ČEPS, a.s. k zastavení udělování kladných stanovisek k žádostem o připojení nových výroben - fotovoltaických a větrných elektráren. Vedení společnosti ČEZ Distribuce, a. s. rozhodlo s okamžitou platností vyhovět výzvě společnosti ČEPS, a.s.“

Otázkou tedy zůstává, zda by ČEZ i přes toto prohlášení vydal povolení k připojení tak velké elektrárny. Bude záležet na tom, zda se stane partnerem projektu.

Solárním elektrárnám hrozí příští rok odpojování od sítě.

Solární a větrné elektrárny, které by kvůli nestabilitě dodávek do sítě mohly ohrozit českou energetickou soustavu, by mohly být od sítě odpojovány už v létě příštího roku. Uvedl to řekl šéf společnosti ČEPS, která v České republice provozuje přenosovou soustavu, Petr Zeman.

Obrazek

Zvětšit obrázek

úterý 16. února 2010, 8:16
(Aktualizováno: úterý 16. února 2010, 9:16 )

„V každém okamžiku musí zůstat zachována rovnováha mezi výrobou a spotřebou elektřiny,“ uvedl. Při současném tempu připojování solárních elektráren podle něj hrozí situace, že bude výroba vyšší než spotřeba.

Kritických 1000 megawattů

Průměrné zimní zatížení elektrické soustavy ČR je asi 12 000 megawattů. V létě, kdy mají sluneční elektrárny největší výkon, je to však méně než polovina. Taková situace by podle Zemana mohla v souvislosti se solárními elektrárnami poprvé nastat v letních měsících příštího roku.

Na konci loňského roku byl instalovaný výkon solárních elektráren téměř 500 megawattů.Podle Zemana je ale nyní povolena realizace více než pět tisíc megawattů instalovaného výkonu v solárních a větrných elektrárnách. Problémy by podle mluvčí ČEPS Jany Jabůrkové mohly nastat už při mnohem nižším výkonu.

„Podle předběžných odhadů je to asi 1000 megawattů,“ řekla Právu Jabůrková. Potom bude nutné zdroje nestabilních dodávek odpojit.

Žalob se neobávají

ČEPS se neobává žalob ze strany provozovatelů solárních a větrných elektráren, kteří by kvůli odpojení od sítě přicházeli o zisk z prodeje elektřiny. „V případě, že předcházíme stavu nouze, můžeme soustavu regulovat tak, aby nedošlo k ohrožení bezpečnosti a stability dodávek. Podle energetického zákona můžeme dodavatele elektřiny odpojovat,“ řekla Právu Jabůrková.Naposledy k podobné situaci došlo v roce 2006. „Když jsme vyhlásili stav nouze, někteří provozovatelé nám vyhrožovali žalobami. Nakonec však nikdo žalobu nepodal,“ uvedla Jabůrková.ČEPS vyzval počátkem února společnosti ČEZ, E.ON a PRE, aby pozastavily vydávání kladných stanovisek k žádostem o připojení nových větrných a fotovoltaických elektráren. ČEZ hned následující den oznámil, že žádosti vyhoví, a to s okamžitou platností.

„Společnost ČEZ Distribuce se dlouhodobě potýká s velkým zájmem investorů o připojení zejména fotovoltaických elektráren na svém licencovaném území,“ uvedla mluvčí firmy Soňa Holingerová s tím, že již vydaná povolení jsou samozřejmě platná.

„Toto rozhodnutí je podpořeno i skutečností, že již od roku 2008 jsme postupně museli na severní Moravě, v severních a východních Čechách omezovat vydávání kladných stanovisek k připojení těchto výroben,“ dodala mluvčí.Připojování větrných a slunečních zdrojů je podle Zemana závislé například na velikosti podpůrných služeb, jako jsou například plynové elektrárny, které dokážou vyrovnávat nerovnoměrný výkon zdrojů. Dalším omezením je kapacita sítí, které připojování fotovoltaických a větrných elektráren nezvládají.

Česko podle Zemana v současnosti představuje „fotovoltaický ráj“. Výkupní ceny elektřiny ze slunečních elektráren jsou v tuzemsku nejvyšší z celé Evropy, začala zde proto působit řada zahraničních investorů.Podle místopředsedy Energetického regulačního úřadu Blahoslava Němečka je velká část potenciálních investorů ze zemí východní Evropy, zejména oblasti Ruska. Při přibližné ceně 100 tisíc korun za instalovanou kilowatthodinu výkonu by investice do zatím povolených elektráren, pokud by se skutečně postavily, dosáhly stovek miliard.

Investice do sítě za pět miliard ročně

ČEPS sice plánuje do rozvoje a údržby přenosové sítě investovat asi pět miliard ročně, ale to přímo nesouvisí se zvýšením kapacity právě pro připojování solárních a větrných elektráren. „V období padesátých až sedmdesátých let, kdy soustava vznikala, byly hlavní výrobní zdroje na severu Čech a spotřeba na severu Moravy, kde jsou například železárny. Nyní je v rámci evropského propojení soustav nutné investovat i do propojení ve směru sever–jih,“ vysvětlila Jabůrková.ČEPS nyní podle Jabůrkové vede debatu nejen s distributory, ale i Energetickým regulačním úřadem a s výrobci energie z fotovoltaických a větrných elektráren. „Naší snahou je ochránit stabilitu soustavy, ale také ochrana investic do solárních a větrných elektráren. Proto chceme stanovit jasná pravidla. První výstupy z jednání by měly být koncem února či počátkem března,“ dodala Jabůrková.

Martin Procházka, Novinky, Právo

Reportáž ČT24 : zde

Video: zahájení provozu fotovoltaické elektrárny v Českých Velenicích

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář